Solar Pleksus Çakra Nedir?

İnsan vücudundaki temel yedi çakranın üçüncüsü olan solar pleksus çakra insanın benliği, bir başka ifade ile ego merkezidir. İnsan benliğinin temel olguları olan güce ve kudrete kavuşma isteği, yaşamını yönlendirme, kazanma, ayakta kalma gibi duyguları ile ilgili olan bu merkez, mide çakrası olarak da adlandırılmaktadır. Bu duygulara bağlı olarak gelişen hırslı olma isteği, azimli olmak, başarmak duyguları da solar pleksus çakra ile yönetilmektedir. Eğer bu enerji merkezi aşırı çalışmakta ise, kişi kibirli, bencil, asabi ve kinci olabilir. Bu özelliklerinin dışında şifa merkezi olarak da bilinen bu çakra, insanın sağlıklı kalma dürtülerini açığa çıkarır.

Solar Pleksus Çakranın Özellikleri

Üçüncü enerji noktası olan bu bölüm, göbek deliğinin birkaç santim kadar üzerindeki bir bölgede yer almaktadır. Bu çakranın dengede olması insanın yaşamını düzenlemesi ve sakin, huzurlu, kararlı bir kimse olması yönünden önem taşımaktadır.

Rengi: Sarı

Elementi: Ateş

His:Görme

Notası: Mi

Prensini varoluşun oluşumu olarak tanımlanan solar pleksus çakra 10 taç yapraklı lotus çiçeği tarafından temsil edilmektedir. Başarmanın, kararlılığın güçlü olmanın, dengeli davranmanın bir sembolüdür.
Dengeli Bir Solar Pleksus Çakranın Etkileri

●  Bu enerji merkezinin açık ve dengeli olduğu kişiler, manevi bir huzur hissi yaşarlar.

●  Bu çakranın dengede olması, sezgi gücünün yüksek olması anlamına gelmektedir.

●  Maddi ve manevi anlamda yaşanan bir bütünlük hissi sağlamaktadır.

●  Dengeli bir solar pleksus çakra kişinin saldırganlık duygularının kontrol altına alınması anlamına gelmektedir.

●  İnsan yaşamı seçimlerden ibarettir. Bu çakra insanların doğru seçimler yapmasına ve verdikleri kararları sağlam temeller üzerine bağlamasına yardımcı olmaktadır.

●  Egonun kontrol altına alınması ve insan egosunun başka varlıklara zarar vermeden, kendi yaşamını dengede tutması sağlıklı bir solar pleksus çakra etkisidir.

●  İnsanın sağlıklı beslenmek, spor yapmak ve kendi yaşamına değer vermek gibi özellikleri bu enerji merkezinin açık olmasına bağlıdır.

 Bloke Olmuş Bir Solar Pleksus Çakranın Etkileri

●  Aşırı bir huzursuzluk ve halinden hoşnutsuzluk durumu

●  Öfke kontrolünde başarısız olmak, en ufak sorunlardan şiddetli tartışmalar ve kavgalar başlatmak.

●  Olayları akışına bırakamamak ve her şeye müdahale edip, baskın olmayı istemek.

●  Kibir ve egonun çok yüksek olması, kişinin kendisini herkesten daha üstün görmesi

●  Hemen her konuda çekingen ve ürkek davranma ve bunu dışarıya göstermemek için saldırgan tavırlar sergileme

●  Doğru seçimler yapmakta zorlanmak

●  Yaşamı yönlendirecek kararlar alırken aşırı zorlanmak ve genellikle yanlışlara düşmek

Solar Pleksus Çakra Neden Kapanır?

İnsan vücudunda bulunan yedi enerji merkezinin hepsi, doğum ile birlikte vardır ve açık haldedir. Fakat zaman içerisindeki bazı şartlar, bu merkezlerin kapanmasına neden olmaktadır. İnsan yaşamında yaşanan bazı travmalar, ağır psikolojik olumsuzluklara neden olan olaylar, solar pleksus çakra kapanmasının en temel nedenidir. Bir kimsenin yaşamında başarısız olması, hedeflerine ulaşmakta yaşadığı zorluklar, diğer insanlar ile yaşadığı çatışmalar gibi nedenler ile solar pleksus çakra kapanır. Oysa ki bu çakranın açık kalması, hem fiziksel hem de ruhsal yönden önemlidir.

İletişim

Aşağıdaki formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yanıtla
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?