Kalp Çakrası

İnsan vücudunda toplam olarak 7 temel çakra bulunmaktadır. Bunlar başımızdan başlar ve vücudumuzun değişik yerlerinde devam eder. Kalp çakrası da dördüncü çakralardandır ve en önemliler arasında yer almaktadır.

Kalp çakrası göğsümüzün orta kısmında bulunmaktadır. Yedi temel çakranın üç tanesi üst kısımda üç tanesi alt kısımdadır ve kalp çakrası tam olarak orta kısımdadır. Alt kısımda bulunan çakralar genel olarak fiziksel alanlarla ilgilidir, üst kısımda bulunan çakralar ise ruhsal buluşmanın olduğu yerlerdir. Kalp çakrası genel olarak fiziksel yapı ile ruhsal yapının ortada buluştuğu yerdir. Şefkat, merhamet, bağışlama, vefa gibi özellikler bunun içerisine girmektedir.

Tam anlamıyla ruhsal kısıma bakıldığı zaman sevgi merkezi olarak adlandırma mümkün olmaktadır. Bu merkez insan tamamen diğer muhataplarıyla sevgi bağını kurduğu bir merkezdir. Bu merkez kişinin eşi, arkadaşları ve çocukları için geçerlidir. Bu çakranın açık olması sayesinde insan karşısındaki muhataplarının karakterlerini çok rahat görebilmesi mümkündür. Yani kalp gözünün açık olması meselesi bakıldığı zaman kalp çakrası ile ilgilidir. Kalp çakrası bakıldığında şifa verme ve şifacılıkta önemli bir yere sahiptir. Gözlerden ve ellerden akan enerji aslında en başta bu çakradan geçmektedir.

Kalp Çakrası Ne İşe Yarar?

Duygular Ve Aşk

Kalp çakrası sağlığı için en temel şey öncelikle insanın kendisini sevmesi sonra ailesi ve çevresini sevmesidir. İnsan bu şekilde ilerlediğinde çakranın sağlıklı ve dengeli bir şekilde çalışmasını sağlar. Çevremizde yaşanan üzücü olaylara karşı bizimde kendimizi olması gerekenden fazla yıpratmamız çakramızı da doğrudan etkilemektedir. Sahip olamadığımız şeyler için üzülmek yerine elimizde olan şeylerle mutlu olmayı seçmek, çevremizdeki varlıkları hiçbir koşul olmadan sevebilmek çakramızın titreşimlerini etkilediğinden daha düzenli çalışır. Hayat bakıldığında hiçbir şey için gerçekten üzülmemek gerekir çünkü bunun zararı bize hem ruhsal hem de bedeni rahatsızlık olarak geri dönmektedir. Koşulsuz sevginin merkezidir çakramız. Onun dengesini bozduğumuz zaman hem duygusal yönden minimuma düşeriz hem de depresyona meyillimiz artar. Bunlara örnek vermek gerekirse de; paranoyak davranışlar, kendini sürekli yalnız hissetme, bencillik çakramızın düzensiz çalışması sonucu oluşur.

Kalp Çakrası ve Yeşil Rengin Bağlantısı

Kalp çakrası ile ilişkilendirilmiş olan renk yeşildir. Çünkü doğayı sevme ve hayal kurmak, huzur bulmak için en güzel renk olduğu düşünülmüş ve çakra denildiğinde akla ilk gelen renk olmuştur. İnsan şöyle düşünmelidir; yeşil bir alan içinde olduğunu ve başından başlayarak bütün negatif enerjisini doğaya bıraktığını o negatifliğin toprakla beraber kaybolduğunu hayal ederek bile huzur bulabilir. Ayrıca yeşillik tüketmek de çakramızın sağlığı için önemlidir.

Kalp çakrası doğal taşların etkisiyle güçlendirilebilmektedir. Yeşil yeşim, zümrüt gibi taşlar kalp çakramızı temizlemekte kullanılır. Enerji çalışmaları yapılırken kalp bölgesinin oraya bu taşlar yerleştirilir.

Kabullenmek Ve Bağışlamak

Her insan yaşamı boyunca birçok kez kırılmış, kandırılmıştır. Ama önemli olan bunları sürekli düşünerek üzülmek kendini yıpratmak değil bunlardan ders almaktır. İşte kalp çakrası içinde önemli olan bizi kırmış veya üzmüş olan insanları bağışlamaktır. Bizler eğer o insanlara kin duygusu beslemeye devam edersek bundan ilk olarak çakramız etkilenir ve dengesiz çalışmaya başlar. Bu yine aslında kişiye yani bize zarar vermektedir. Sinir, öfke, kin gibi duyguları temizlemenin en güzel yolu şüphesiz bağışlama duygusunu içinde barındırmaktır.

Kalp çakrasının açmak için aromatik yağlardan faydalanabilirsiniz. Depresyon anında kalbimizi açacak ferahlatacak bir araç olarak gül yağı tam bir kurtarıcıdır. Çünkü kalp için şifalıdır.

İletişim

Aşağıdaki formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yanıtla
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?